Komornik Sądowy Patrycja Godoń - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację komorniczą odbywała w Izbie Komorniczej w Krakowie. Z postępowaniem egzekucyjnym związana jest od 2012 roku. Dotychczasowa edukacja oraz doświadczenie zawodowe pozwalają na sprawne i rzetelne prowadzenie postępowania egzekucyjnego. Kancelaria może przyjmować wnioski z wyboru wierzyciela na terenie całej apelacji rzeszowskiej.
Wykonywane czynności:
Egzekucja świadczeń pieniężnych
Egzekucja świadczeń pieniężnych uregulowana jest przepisami tytułu II, części trzeciej Kodeksu postępowania cywilnego. Przedmiotem tego rodzaju świadczenia jest suma pieniężna. Egzekucja świadczeń pieniężnych to najczęstszy rodzaj spraw prowadzonych przez komornika w ramach następujących sposobów egzekucji:
- egzekucja z ruchomości,
- egzekucja z wynagrodzenia za pracę,
- egzekucja z wierzytelności z rachunku bankowego,
- egzekucja z innych wierzytelności,
- egzekucja z innych praw majątkowych,
- egzekucja z nieruchomości.
Egzekucja świadczeń niepieniężnych
Egzekucja świadczeń niepieniężnych polega na uzyskaniu od dłużnika określonej rzeczy bądź konkretnego zachowania się. Komornik jest właściwy do prowadzenia:
- egzekucji obowiązku wydania rzeczy ruchomej,
- egzekucji obowiązku wydania nieruchomości, statku oraz opróżnienia pomieszczenia lub lokalu.
Zabezpieczenie roszczeń
Postępowanie zabezpieczające służy ochronie roszczeń wierzyciela (uprawnionego), które nie zostały jeszcze potwierdzone tytułem wykonawczym. W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Komornik zabezpiecza roszczenia pieniężne poprzez zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego lub innych wierzytelności albo praw majątkowych. Zgromadzone w trakcie postępowania zabezpieczającego środki komornik przechowuje na rachunku depozytowym Ministra Finansów.
Wszczęcie postępowania zabezpieczającego jest możliwe na podstawie:
- postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia,
- nakazu zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym (art. 492 kpc) - tytuł taki jest wykonalny bez nadawania mu przez sąd klauzuli wykonalności,
- europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym,
Spis inwentarza
W aktualnym systemie prawnym każdy spadkobierca dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkodawcy do wysokości wartości czystej masy spadkowej. Aby skorzystać z tego ograniczenia, spadkobierca musi udokumentować wartość nabytego spadku za pomocą urzędowego dokumentu sporządzonego przez komornika. Spis inwentarza obejmuje ocenę wartości wszystkich składników majątku zmarłego takich jak nieruchomości, ruchomości,wierzytelności, udziały w spółkach prawa handlowego oraz środki zgromadzone na rachunkach bankowych.
Spis inwentarza jest sporządzany na wniosek osoby, która uprawdopodobni swoje prawa do spadku przedkładając odpowiedni dokument (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,akt poświadczenia dziedziczenia), jak również na podstawie postanowienia sądu o sporządzeniu spisu inwentarza.
Spis inwentarza może być sporządzony wyłącznie przez komornika, właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Protokół stanu faktycznego
Protokół stanu faktycznego jest zapisem naocznych spostrzeżeń komornika, poczynionych podczas osobistych oględzin. Prawo do sporządzenia takiego protokołu przez komornika sądowego wynika z art. 3 ust. 4 pkt 2 ustawy o komornikach sądowych. Protokół nie może zawierać informacji uzyskanych z rejestrów dostępnych komornikowi ani innych publicznych źródeł, opinii, relacji czy związków przyczynowo-skutkowych.
Podczas osobistych oględzin komornik nie ma prawa stosować środków przymusu ani przełamywać oporu osób biorących udział w czynnościach. Przy sporządzaniu protokołu stanu faktycznego
komornik stosuje odpowiednie przepisy art. 809 Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące ogólnych zasad sporządzania protokołów z czynności przez komornika sądowego.
Protokół sporządzony przez komornika sądowego ma moc dowodową dokumentu urzędowego, może także zostać wykorzystany jako dowód w sądzie.
Doręczenie korespondencji
Komornik zajmuje się doręczaniem korespondencji na zlecenie Sądu albo na wniosek powoda zobowiązanego przez Sąd. Komornik doręcza bezpośrednio adresatowi zawiadomienia sądowe, pisma procesowe oraz inne dokumenty sądowe za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty, albo stwierdza, że adresat pod podanym adresem nie zamieszkuje. Komornik dokonuje doręczenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania zlecenia.
Inne czynności
Komornik sądowy jest również uprawniony do dokonywania następujących czynności:
- na zlecenie podmiotu podejmuje czynności zmierzających do ustalenia aktualnego adresu zamieszkania adresata,
- na wniosek organizatora licytacji sprawuje urzędowy nadzór nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej lub najwyższej oferty,
- wykonywanie postanowień sądu o zabezpieczeniu spadku,
- wykonywania zadań określonych w innych ustawach.