Kiedy komornik nagrywa czynności egzekucyjne?
Nagrywanie czynności egzekucyjnych przez komornika - wszystko, co warto wiedzieć
Komornik rejestruje przebieg czynności za pomocą urządzenia nagrywającego obraz i dźwięk, takiego jak kamera służbowa. Celem takiego nagrania jest zapewnienie rzetelnego zapisu przebiegu czynności. Komornik zobowiązany jest do nagrywania określonych czynności poza kancelarią, a na wniosek jednej ze stron postępowania może również utrwalać inne czynności. Nagranie czynności egzekucyjnych nie zwalnia komornika z obowiązku sporządzenia protokołu z danej czynności. Oznacza to, że nagranie stanowi jedynie dodatkowy środek utrwalenia działań, natomiast protokół wciąż pozostaje podstawowym dokumentem opisującym przebieg czynności egzekucyjnych. Nagranie z czynności jest przechowywane w kancelarii i stanowi załącznik do akt egzekucyjnych. Komornik umożliwia stronom oraz uczestnikom postępowania zapoznanie się z nagraniem w siedzibie kancelarii. Zapis obrazu i dźwięku nie jest wydawany stronom ani uczestnikom postępowania.
Jakie czynności podlegają nagrywaniu?
Rejestrowaniu za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk podlegają następujące czynności egzekucyjne wykonywane przez komornika poza kancelarią:
-
Czynności z udziałem dłużnika mające na celu ustalenie jego stanu majątkowego,
-
Zajęcie ruchomości,
-
Wykonanie postanowienia o oddaniu ruchomości pod dozór innej osoby niż dłużnik,
-
Licytacja ruchomości, z wyłączeniem licytacji elektronicznej,
-
Licytacja nieruchomości, z wyjątkiem sytuacji, gdy jej przebieg jest rejestrowany zgodnie z art. 972 § 2 kpc.,
-
Oględziny nieruchomości,
-
Wprowadzenie nieruchomości w zarząd zgodnie z art. 933 kpc.,
-
Opróżnienie pomieszczeń z osób lub rzeczy,
-
Wydanie ruchomości i nieruchomości,
-
Wprowadzenie w posiadanie,
-
Przymusowe otwarcie pomieszczenia,
-
Przeszukanie mieszkania lub pomieszczenia gospodarczego dłużnika,
Czy można sprzeciwić się nagrywaniu czynności przez komornika?
Komornik informuje osoby uczestniczące w czynnościach o rejestrowaniu ich przebiegu. Jeśli dłużnik lub osoba trzecia w miejscu zamieszkania sprzeciwia się nagrywaniu, komornik ma obowiązek przerwać rejestrację i pouczyć te osoby o ich prawach. Na żądanie osoby, która wcześniej wyraziła sprzeciw, komornik może wznowić nagrywanie, o czym również należy pouczyć. Poza wymienionym wcześniej katalogiem czynności egzekucyjnych, które podlegają obowiązkowemu nagrywaniu, komornik ma obowiązek rejestrować przebieg czynności na wniosek przynajmniej jednej ze stron postępowania.